Odměny

"Ani kuře zadarmo nehrabe."

 A stejně tak i my potřebujeme něco, čím své pejsky budeme odměňovat :-)

 

Správná odměna je taková, která psovi dělá radost a aktivně ji vyhledává. Máte-li psa míčkaře, pravděpodobně mu bude připadat naprosto neodolatelný míček na šňůře, nebo třeba vyfouklý fotbalový míč, ale hračka z fleesu doma zůstane ležet ladem. Naopak jiní budou míčem zcela znechuceni a ony měkké, fleesové, mopové nebo dokonce kožešinové přetahovací hračky velice ocení. Z toho vyplývá velká pravda:

 

CO JE PRO PSA ODMĚNOU NEURČUJE NIKDO JINÝ, NEŽ PES SAMOTNÝ.

 

Pamlsky

Pamlsků jsou mraky, majitel si může vybrat od velikosti, přes tvar a tvrdost, po (neméně důležité) složení. I zde platí, že odměnu si volí pes. Můžete mu koupit ultra drahé hmyzí pamlsky a on vám je klidně plivne k nohám. Tak to prostě je. Ale nezoufejte, hodnoty jednotlivých odměn se dají upravit, jen musíte být sami dostatečně interaktivní :)

Nicméně pro začátek je třeba vybrat takové pamlsky, které pes rád přijímá a chutnají mu. Proč? 

Na cvičáku je spousta lákavých věcí, všude to zajímavě voní, po zemi se mohou povalovat větvičky, lístečky, nebo třeba žalidy spadlé ze stromu. Venku po zemi najdete ještě o něco více.. překvapení. Pro nezkušené štěndo, které rádo objevuje, je to ráj. Ani se nenadějete a vaše štěndo, které z vás doma nespustí oči na tréninku nezvedne čumák od země, na procházce se začne nebezpečně vzdalovat a když se objeví nový pes, nebo člověk? No jéje.. :)

Objevit, co má váš psík rád je sice zejména na vás, ale rádi vám s tím ještě před první hodinou trochu pomůžeme. Stačí napsat na e-mail info@clickdog.cz, nebo na facebookovou skupinu psí školy.
Takový malý tahák, který můžete použít při výběru pamlsků v chovatelských potřebách je, aby byly pamlsky malé cirka jako nehet dámského ukazováčku (pro malé psy o polovinu menší, pro velké naopak cirka o polovinu větší), středně tvrdé (pro štěňátka platí, čím měkčí tím lepší) a kvalitní (pes jich, zejména v začátcích nového chování, sežere hodně). Chcete-li ušetřit, napečte si pamlsky své, nebo si z výborných, masových granulí udělejte pamlsky (my používáme krekrovité O'canis a poloměkké Platinum Natural, Primal Spirit, Dogfitnessky na cvíčo a úžasné Sweet Energy <- ty jsou výborné na chytací a odhazovací hry!).

Hračky

Při výcviku využíváme téměř výhradně hračky přetahovací.
Důvod je snadný. Jestliže hračku zahazujeme kus od sebe, odměňujeme psa prostředím a samotných během. Běh, coby odměna je skvělý, ale v tomto případě je bohužel špatně použit. Je směrem od majitele a to za účelem najít kdesi po zemi hračku. Pokud pes ví, že se má s hračkou, co nejrychleji dostat zase zpět k majiteli, není to tak hrozné. Problém je, že mnoho zvířat myšlenku na návrat k majiteli v tu chvíli nemá absolutně žádnou a v tu chvíli si pomalu, ale jistě začínáme budovat potíž, jelikož prostředí = super, hračky se zjevují daleko od majitele = budu běhat od něj pryč a třeba něco najdu.. To během malé chvilky může přejít do "nenacházím hračku, tak si ji udělám z klacíku/šišky/bordelu, který tu leží". 

Při využití přetahovací hračky, ať už se bavíme o míčkách na šňůrce, fleesových a provazových lanech, pešku, neo disku nebo třeba kožešině, se odměňování děje v přímé závislosti na nás. Jinými slovy, jsme přímými účastníky a nelze nás v tu chvíli ze hry vyjmout, takže jsme důležití k tomu, co psa v tu chvíli moc baví. A to je super, jelikož závislost na společné hře je jedna ze závislostí, která nám rozhodně nemusí vadit. Naopak! :)

Hodnoty odměn

Každá věc má svou hodnotu, která se odvíjí od oblíbenosti, dostupnosti a samozřejmě voňavosti :)  Buďte si jistí, že hračka z králičí kůže stále voní i chutná mnohem lákavěji, než provazové přetahovadlo, a že domácí "co dům dal" pamlsky s přidaným olejem z tuňáka zvítězí nad piškoty. Ale, jestliže budou piškoty pro vašeho psa zcela zapovězené, je pravděpodobné, že nakonec převálcují i mnohem voňavější, ale běžně dostávané dobroty. Tak to prostě je a je sranda sledovat, jak se chuť i samotná preference (hračka, nebo žrádlo?) psů během ročního období i životních let mění.

Nezapomeňte, že kupované odměny nejsou to jediné, co můžete svým pejskům dát. Mnoho z nich si můžete vyrobit sami! Usušené maso, domácí pamlsky z Collory formiček, zdravá "buchta" z plechu, mnoha jedincům uděláte radost dokonce i s nakrájenou zeleninou. Vyzkoušejte :)

 

Chcete si zkusit, co je pro vašeho psa nejlepší odměnou? Vyzkoušejte si úplně jednoduchou hru "Kdo je víc?".